V prvej hre sa chopíte bezmenného špióna americkej armády počas druhej svetovej vojny. Bohužiaľ vás za nepriateľskou líniou zajmú nacisti a zavrú na hrade Wolfenstein kvôli výsluchu. V cele sa už nachádza jeden väzeň a s jeho pomocou sa vám podarí uniknúť. Váš cieľ je jednoduchý, získať tajné plány nacistov a nenechať sa chytiť.
Ak sa vám to podarí, budete povýšení a môžete si hru skúsiť znovu na ťažšej úrovni s úplne novým rozložením mapy.
Hra vyšla v roku 1981 na počítače Apple II a v nasledujúcich rokoch bola portovaná na Atari (1982), Commodore 64 (1983) a MS-DOS (1984). Hrateľnosťou sa jedná o veľmi jednoduchú záležitosť. Ide o pohľad zhora, čím vidíte celú miestnosť a aj to kde sa nachádzajú nepriatelia. Bežní vojaci za vami nepôjdu do ďalšej miestnosti, zato členovia SS jednotiek vás poženú hocikam. Vybavení ste pištoľou a granátmi. V truhliciach a od padlých vojakov môžete nájsť kľúče, muníciu a jedlo, ktoré môžete zjesť, ale nič to na hre nezmení.
Hradby Wolfensteinu
Kľúče využijete pri otváraní zamknutých truhlíc a dverí do ďalších miestností. Tieto zámky môžete aj odstreliť, ale riskujete prilákanie nepriateľských vojakov, či dokonca smrť, keď vystrelíte do truhly s muníciou, ktorá vám vybuchne.
Tiež môžete nájsť uniformy nacistov, čím môžete nepozorovane prejsť okolo bežných vojakov, ale SS členovia vás spoznajú.
Vďaka všetkým týmto prvkom je Castle Wolfenstein považovaná za jednu z prvých hier, od ktorých sa inšpirovali ďalšie hry v žánroch strieľačiek a stealth akcie. Počas vývoja, hlavný vývojár Silas Warner, bol inšpirovaný filmom Delá z Navarone a počas programovania implementoval do hry aj zvuky imitujúce nemeckých vojakov. V tej dobe sa jednalo o revolučnú technológiu pre počítače a Warner sám niektoré nemecké slová nahovoril ako Achtung alebo Halt.
Hra využíva aj procedurálne generované mapy a menia sa vždy pri dokončení hry, keď sa nájdu plány nacistov (ako bolo spomenuté vyššie) alebo keď sa nešťastne zabijete sami (pri explózii truhly s muníciou). Hru si je možné zahrať tu (Apple II verzia), tu (Commodore 64 verzia) alebo tu (MS-DOS verzia).